Skip to main content

Након успешно завршеног пролећног циклуса едукација кадрова у привреди, који је похађало око 8.600 полазника, Привредна комора Србије (ПКС) увелико припрема јесењу понуду обука, семинара и радионица посвећених темама које привреда највише тражи, а то су порези и финансије, самостално вођење књига, примена прописа и регулатива, дигитализација, развој вештина запослених и друге. Садржаји едукација иновирани су у складу са захтевима пословне заједнице, у понуди је неколико нових међу којима и модни дизајн. 

„Традиционално, највеће интересовање привреда показује за област финансија и пореза, па ће у програму Пословне академије бити заступљене теме у вези са претходним евидентирањем ПДВ-а, књиговодствено обухватање производње у финансијским извештајима и њихова анализа, припрема пореских пријава и пореског биланса од стане стамбених заједница и других недобитних организација. У понуди је и традиционално веома тражена ’Обука за самостално вођење пословних књига’, као и нови атрактиван курс на тему ’Увод у форензику пословне, финансијске, рачуноводствене и пореске документације’“, објашњава Мирјана Ковачевић, директорка Пословне академије ПКС. 

Прописи и регулативе, по њеним речима, увек су актуелне области које дају широк спектар тема за едукацију. Увек тражене су оне посвећене примени Закона о спречавању прања новца и финансирању тероризма, као и приступу информацијама од јавног значаја.

“Као нову специјализовану обуку у календар смо уврстили едукацију ‘Одређивање 0,1% (m/m) SVHC у производима у складу са REACH уредбом и SCIP база података’, намењену произвођачима, извозницима, корисницима који стављају хемикалије и производе у промет, саветницима за хемикалије, а у складу је са обавезом пријављивања Европској агенцији за хемикалије (ECHA) супстанци које изазивају забринутост (SVHC) уколико се налазе у производу у концентрацији изнад 0,1 одсто или су на Листи кандидата”, додала је Ковачевић.

Када је реч о прописима и регулативама нова тема је и „Процена ризика у заштити лица, имовине и пословања“. Циљна група за ову едукацију јесу физичка лица и запослени у организацијама који поседују лиценцу за вршење послова процене ризика у заштити лица, имовине и пословање и желе да се усагласе са новим решењима и усаврше у коришћењу Алата MS Excel за самосталну израду Акта о процени ризика и Плана обезбеђења.

За све који желе да унапреде знање у модном дизајну, предузетништву и маркетинга, независно од претходног нивоа и врсте образовања, од јесени у оквиру Пословне академије ПКС, могу да похађају и Академију модног дизајна модне креаторке Сузане Перић. Полазници Академије биће у прилици да прођу целокупан пут од инспирације до реализације, раде на развоју своје индивидуалне стилске естетике, истражују нове технике, материјале и трендове у модној индустрији и да се баве напредним темама као што су колекционирање, модна иновација, одрживост у модној индустрији, мода у контексту циркуларне економије, модни маркетинг и брендирање.

„У контексту све израженије примене вештачке интелигенције, бавимо се и дигитализацијом у различитим пословним областима. Једна од тема коју нудимо јесте и примена вештачке интелигенције у развоју бренда“, наводи Ковачевић.

Подсећа и на велики значај развоја вештина запослених и позитиван утицај на развој и унапређење пословања.

„Власници компанија препознају колики је утицај едукације запослених на постизање успеха у пословању, а посебно стављају акценат на развој менаџерских знања и вештина, јер од њих зависи мотивација тима да продуктивно и креативно ради, нарочито у специфичним околностима. На овај тренд Центар за едукацију ПКС одговорио је богатом понудом тема међу којима су пословна комуникација,  преговарање, решавање конфликата, јавни наступ, менаџмент у пракси…“, поручује директорка Пословне академије и позива све заинтересоване да се пријаве и на време обезбеде место на некој од веома квалитетних обука. 

Више информација о свим едукативним програмима и понудама ПКС доступно је на линку https://pks.rs/strana/sekcija/kalendar-seminara, а информације се могу добити и преко мејла edukacija@pks.rs и akademija@akademijapks.rs.

Извор: сајт ПКС