Skip to main content

Грађанима сваког месеца стижу рачуни за струју, комуналне услуге и телефон. Многи сада имају могућност да их плате преко мобилног банкарства, али и даље има оних који одлазе на шалтере да би платитли рачуне. Међутим, поставља се питање да ли грађани чувају доказ о томе да су измирили обавезе.

Неки грађани заиста годинама чувају рачуне, а поједини који их плаћају преко мобилног банкарства почели су да доказ о уплати шаљу себи на мејл, како би га сачували.

У Удружењу “Ефектива” кажу да све рачуне треба чувати трајно. “Грађанима могу да препоручим да чувају рачуне и да не верују причама о томе да није потребно да чувају рачуне за комуналне услуге дуже од годину дана. Грађани треба да чувају све што имају од рачуна за не дај Боже“, каже за Еуронеwс Србија правник у Удружењу “Ефектива” Јован Ристић.

Једном 79-годишњем Београђанину прошле године се десило да му је без обавештења, пензиони чек био умањен, а када се распитао о чему је реч, сазнао је да му од пензије одузимају одређени износ због дуга за Инфостан за три месечна рачуна из 2011. године, које је он платио. О томе, тврди, има и доказ јер је пронашао плаћени рачун. Епилог је, како је испричао за Еуронеwс Србија, да су му вратили део новца који су му одбијали од пензије, али већи део нису.

Његов предмет је био код извршитеља, а никакаво обавештење или неко решење за све те године није добио.

Ристић каже да је у таквим случајевима питање када је заправо плаћен тај рачун, да ли пре или после утужења.
“Ако је плаћен пре подношења предлога за извршење, онда ни поверилац, нико нема право ни на какву надокнаду. У том случају морају да му врате сав новац”, рекао је Ристић.

Он каже да су сви такозвани стари предмети, којих је било на стотине хиљада, по службеној дужности 2020. године прешли на извршитеље.

“Ти такозвани стари предмети, који су се у последњих неколико година као лавина обрушили на грађане, јесу предмети од пре јуна 2012. Сви ти предмети који су скупљали прашину и камату пренети су по службеној дужности 2020. на извршитеље и сад то иде сукцесивно по фазама. Тих предмета је сада све мање, али у претходне четири године била је права лавина. Пракса је да се то дешавало управо код предмета Инфостана”, рекао је Ристић.

Будући да је у кокретном случају Београђанина коме је после 12 година умањена пензија због дуга, Ристић каже да ако је дошло до утужења због дуга, онда је ту слаба вајда од застарелости.

“Не може да се на то позове, зато што рок застарелости је врло очигледно прекинут подношењем тужбе”, рекао је Ристић.

Опширније читајте на Еuronews Srbija