Skip to main content

Потписивање споразума о слободној трговини између Србије и Израела био би велики корак напред и најконкретнија подршка све интензивнијој економској сарадњи и повезивању привреда на различитим пољима, почев од повећања размене робе и услуга до размене знања и кооперација у најиновативнијим технологијама. То је заједничка порука председника двеју држава Александра Вучића и Исака Херцога, председника Привредне коморе Србије Марка Чадежа, као и представника организација и институција, учесника Округлог стола ,,Синергија у иновацијама и трговини: разговори Србије и Израела“.

Председник Вучић очекује да бисмо могли већ за неколико месеци да завршимо све што је потребно и закључимо Споразум о слободној трговини са Израелом. Поручује министрима у Влади Србије да се убрзају припремне радње за потписивање тог документа. „То би био најефектнији наставак  округлог стола и почетак једне нове, много дубље, озбиљније и одговорније сарадње“, рекао је Вучић. 

Истакао је да српски привредници треба да науче од Израелаца како су постали центар света када је реч о стартап компанијама. 

Председник Израела Исак Херцог оцењује да је потенцијал за економску сарадњу његове земље и Србије огроман уз очекивање да се та сарадња утростручи, као и да је крајњи циљ односа две земље потписивање Споразума о слободној трговини. „Србија има невероватну економију која доживљава стални раст са великим потенцијалима. Србија се налази у срцу Европе, између истока и запада, у многим сферама живота, мање на три сата лета удаљена од Израела. Тржиште рада је веома добро, са високо квалитетним стручњацима, који владају добрим вештинама и можемо да говоримо о бескрајним улагањима у обе земље“, рекао је Херцог.

Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије, истиче да је Израел у последњих неколико година за Србију постао четврто извозно тржиште ван Европе, као и да је од 2021. године, када је званично отворено представништво ПКС у Јерусалиму, утростручена спољнотрговинска размена двеју земаља. Објашњава да се структура сарадње доста квалитативно променила са фокусом на иновацијама. 

„Од 2021. године повезали смо неколико стотина српских и израелских компанија, одрадили добар део посла, када је у питању пласирање наших производа, али то је још увек далеко од онога што ми се чини да можемо сви заједно“, рекао је Чадеж. ПКС је, по речима председника, припремила каталог робе и услуга које Израел тренутно увози, а Србија може бити ценовно конкурентнија.

„Оно што је много важније, припремили смо каталог наших индустријских и слободнох зона,  хемијских паркова, где можемо врло брзо да успоставимо неку врсту привременог производног центра у Србији са комплетном логистиком за израелске компаније“, рекао је Чадеж. Поручује да ће фокус у будућој сарадњи бити на трансферу знања и искуства које Израел поседује.

Директор Представништва ПКС у Израелу Александар Николић подсећа да је 2023. била рекордна у спољнотрговинској размени две земље од 121,3 милиона евра. Истиче да је право време за форум и сусрете представника институција, организација и привреда Србије и Израела имајући у виду велико интересовање израелских инвеститора за улагања у Србији, посебно у области обновљивих извора енергије. Одлична прилика за израелске компаније и заједничке пројекте, по његовим речима, је EXPO 2027 изложба коју је гостима из Израела представио први потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали.   

Начелница Дирекције за економска питања у Министарству спољних послова Израела Јаел Равиа Цадук оценила је да је ово време великих шанси за наше економије, синергије наших иновативних еко система. Истакла је да српске компаније имају отворена врата на пољу хај тека и традиционалне трговине. 

Округли сто “Синергија у иновацијама и трговини: разговори Србије и Израела“ организовала је ПКС у сарадњи са Амбасадом Израела у Београду , са циљем размене досадашњих искустава и креирања планова за будућу сарадњу  представника привреда и институција двеју држава.

Израелску делегацију у посети Србији чине и представници реномираних израелских организација и институција: Института за извоз, Федерације привредних комора Израела, Управе иновација, Савеза индустријских произвођача, Дирекције за економска питања Министарства спољних послова Израела.

 У присуству председника Вучића и Херцога потписано је више меморандума о разумевању.

Меморандум о разумевању између Привредне коморе Србије и Израелског института за извоз и међународну сарадњу потписали су Марко Чадеж и Нили Шалев, генерална директорка Израелског института за извоз и међународну сарадњу. Чадеж је потписао меморандуме и са Шахаром Турђеманом, председником Федерације израелских привредних комора, као и са Марианом  Коеном, председником Удружења ИТ индустрије Савеза индустријских произвођача Израела.