Међународна организација за стандардизацију је након студиозних тестирања и припрема, одобрила процес публиковања серије стандарда ISO 59000 дизајнираних тако да ускладе разумевање циркуларне економије, обезбеде заједнички оквир за подршку свим организацијама које интегришу принципе ЦЕ и стратегије у њиховим активностима, развију глобално прихваћене и применљиве алате за процену перформанси циркуларности и учине производе доступним већем броју потрошача кроз циркуларне пословне моделе.
Др Владица Чудић, чланица Комисије за стандарде и сродне документе Института за стандардизацију Србије: циркуларна економија и управљање отпадом и експерт Института за стандардизацију Србије за учешће у раду Техничког комитета ISO TC 323 – Циркуларна економија, представила је најновије ISO стандарде за циркуларну економију и објаснила шта њихово доношење значи за одрживи развој у свету.
– Да би се промовисала употреба циркуларних производа и услуга, укључујући ЦЕ принципе, потрошачима су потребне транспарентне информације о циркуларности материјала. Најважнији циљ међународне стандардизације је да олакша размену добара и услуге кроз елиминисање техничких баријера у трговини – навела је она и истакла да је у току процес публикације три ISO стандарда за циркуларну економију ISO 59004, ISO 59010 и ISO 59020. То су прва три стандарда из серије ISO 59000 – циркуларна економија на енглеском, француском и шпанском језику, тачније ISO 59004 Циркуларна економија – Речник, принципи и смернице за имплементацију; ISO 59020 Циркуларна економија – Мерење и процена перформанси циркуларности и ISO 59010 Циркуларна економија – Водич за транзицију пословних модела и мреже вредности.
Садржај и захтеви стандарда ISO 59004 посебно је дизајниран да подстакне помак ка циркуларној економији и дефинише термин циркуларне економије. Овај стандард пружа свеобухватне смернице примењиве на било коју врсту организације. Укључује дефинисање кључних појмова и концепата, скицирање визије циркуларне економије, разјашњавање основних принципа и практичних смерница за кораке који се могу предузети.
ISO 59010 даје, према њеним речима, смернице за организацију која жели да промени своје моделе стварања вредности и мреже вредности од линеарне до циркуларне, од постављања циљева за прелазак на модел стварања вредности циркуларне привреде и граница система које могу бити проширене изван непосредног ланца вредности посматране организације, преко одређивања стратегије засноване на принципима циркуларне економије, развијања плана транзиције за померање са садашњег до жељеног који укључује циљеве, временске оквире, акције и предвиђене привремене резултате при чему се циљеви и привремени резултати изражавају индикаторима који се користе за процену статуса циркуларности до измена и праћења ради сталног побољшања. Мерење и процена перформанси циркуларности треба да буду смислени, тј. подаци треба да буду релевантни и прецизни за предвиђену примену. Мерење треба да обухвати све приливе и одливе ресурса (укључујући емисије и губитке) применом основних индикатора циркуларности којима се бави ISO 59020.
ИСО 59020 пружа јасан оквир за мерење и процену циркуларности пружањем смерница и захтева чиме помаже организацијама да се ускладе с глобалним циљевима одрживости и побољшава транспарентност и одговорност у извештавању о животној средини. Такође, подржава стратешко доношење одлука за одрживо управљање ресурсима. У мерењу и процени перформанси циркуларности система у фокусу, узимају се у обзир принципи циркуларне економије: системско размишљање, стварање вредности, дељење вредности, управљање ресурсима, следљивост ресурса, отпорност екосистема. Да би се постигло уравнотежено мерење, стандард укључује обавезне кључне индикаторе циркуларности приликом мерења прилива и одлива ресурса, на пример, обавезујући индикатор је Просечни поново употребљени садржај прилива – део улазних материјалних ресурса који су поново употребљене компоненте и производи или Проценат стварног рециклираног материјала настао одливом – део одлива који постаје рециклирани материјал. Поред обавезујућих стандард дефинише и друге индикаторе од интереса за процене, као и комплементарне методе.
Извор: еКапија