Skip to main content

Питање са којим се сваки послодавац макар једном сусрео, а које можда и неоправдано ствара велике недоумице, јесте да ли је привремена спреченост за рад (боловање) запосленог, сметња за отказивање уговора о раду. У даљем тексу представићемо основна правила у вези са овим питањем, која сваки послодавац треба да има у виду.

I Да ли је боловање сметња за отказ уговора о раду?

Пре свега, важно је знати да сама чињеница да је запослени на боловању, не представља сметњу за отказ уговора о раду. Дакле, не постоји забрана отказивања уговора о раду запосленог који је привремено спречен за рад, уколико постоје законски разлози за отказ уговора о раду. Шта ово значи?

Најпре треба разумети да боловање не може представљати разлог за отказ уговора о раду. Сам Закон о раду јасно наводи да се “привремена спреченост за рад услед болести, несреће на раду или професионалног обољења” не може сматрати оправданим разлогом за отказ уговора о раду. Дакле, да би запосленом био отказан уговор о раду, морају постојати оправдани разлози унапред предвиђени Законом о раду, унутрашњим актима послодавца и/или уговором о раду који су у складу са наведеним законом.

Многи запослени мешају чињеницу да боловање не сме бити разлог отказа уговора о раду, са тиме да им за време боловања не може бити отказан уговор о раду, те након што учине неку повреду радне обавезе или радне дисциплине, “отварају боловање” како би избегли отказ уговора о раду. Неретко, послодавци су у заблуди да заиста не смеју отказати уговор о раду овом запосленом, што ову праксу одржава на снази.

II Морају постојати законски оправдани разлози за отказ уговора о раду

Као што је изнад речено, сама чињеница да је запослени на боловању, не може представљати разлог за отказ уговора о раду. Али, уколико је пре отварања боловања испуњен неки од законских разлога за отказ уговора о раду, отварање боловања не спречава послодавца да поступи у складу са својим овлашћењима и откаже уговор о раду овог запосленог. Ипак, у овом случају је јако важно прецизно образложити чињенично стање и доказима поткрепити чињеницу да је до настанка разлога за отказивање уговора о раду дошло пре отварања боловања, како би било недвосмислено јасно да боловање као такво не представља разлог отказа уговора о раду.

Такође, могуће је замислити и ситуацију у којој је разлог за отказ уговора о раду настао за време боловања, али невезано за чињеницу боловања – у току боловања запослени прекрши неку од обавеза из уговора о раду која не мора подразумевати само обављање рада – на пример, изнесе поверљиве информације неовлашћеном лицу, што је његовим уговором о раду санкционисано престанком радног односа. Дакле, овде се не би радило о злоупотреби боловања, већ о некој повреди обавеза запосленог која нема везе са чињеницом боловања.

Дакле, у ситуацијама којима се бавимо у овом чланку, ради се о томе да је разлог за отказ уговора о раду настао пре или чак у току боловања, али није везан за чињеницу боловања (не ради се о посебном отказном разлогу злоупотребе боловања – више у ставу ИИИ овог чланка).

У случају отказа уговора о раду за време боловања (као додуше и увек када се отказује уговор о раду) од суштинске важности да документација буде сачињена на беспрекоран начин, како се не би оставио простор за злоупотребу било каквих нејасноћа у сврху представљања боловања као прикривеног разлога за отказ уговора о раду. Саветујемо да се у деликатним ситуацијама попут ове, обратите свом адвокату, јер свака грешка са собом може носити губитак евентуалног спора са запосленим, што повлачи значајне последице по послодавца.

Будући да запослени услед боловања не долази у просторије послодавца, битно је испоштовати прецизно одређену законску процедуру која се односи на достављање документације запосленом. У овом делу је посебно важно бити прецизан и поступати у складу са законом, јер је свака грешка у поступку достављања лако доказива и са собом повлачи губитак евентуалног судског спора. У неком од наредних чланака детаљно ћемо се позабавити достављањем у случајевима да се запосленом не може лично уручити радноправна документација.

Опширније читајте овде