Министарство информисања и телекомуникација Владе Републике Србије саопштило је да се усвајањем Стратегије развоја система електронских комуникација за период до 2027. године постављају основе за изградњу безбедне, поуздане и приступачне инфраструктуре електронских комуникација.
Циљ овог стратешког документа, који је Влада усвојила 8. августа ове године, јесте да омогући свим грађанима и привредним и другим субјектима да у потпуности искористе предности дигиталне ере.
Задатак Стратегије, у чијој су изради учествовали представници Министарства информисања и телекомуникација у сарадњи са бројним партнерима, јесте да се област електронских комуникација у целости прилагоди растућим потребама грађана и привреде, као и целокупног друштва.
Саставни део документа је Акциони план којим су дефинисане мере и активности у циљу успешне реализације постављених циљева.
Примарни фокус Стратегије је настојање да се превазиђу разлике између урбаних и руралних подручја када је у питању изградња широкопојасне комуникационе инфраструктуре.
Пројекат изградње оптичке инфраструктуре у руралним пределима Србије је од изузетног стратешког значаја и има за циљ повезивање издвојених одељења школа и домаћинстава у неразвијеним и руралним областима на брзи интернет.
Пуном реализацијом овог пројекта биће у потпуности превазиђен инфраструктурни дигитални јаз и свим грађанима наше земље биће омогућено унапређење квалитета живота и савремени приступ услугама и иновацијама.
Као још један важан циљ Стратегије издваја се и наставак изградње мрежа нове генерације и увођење 5Г мреже. Регулаторни оквир за увођење 5Г мреже и стварање безбедносних предуслова, дефинисаних Стратегијом, биће завршени у текућој години.
Регулаторно тело ће затим спровести аукцију и доделу дозвола у току 2025. године, након чега ће бити омогућени сви услови да оператори отпочну са постављањем 5Г мобилне мреже.
Већ сада су сви научно-технолошки паркови покривени том мрежом, док ће и цео комплекс ЕКСПО 2027 такође бити покривен на овај начин. Увођење мрежа нове генерације пратиће и успостављање јединствене електронске евиденције за постављање базних станица и редовно мерење нивоа зрачења.
Поменута стратегија усвојена је у транспарентном и инклузивном процесу, а све активности предвиђене овом документом треба да допринесу унапређењу дигиталних знања и вештина грађана и подизању капацитета јавног и приватног сектора за коришћење нових технологија.
Такође, циљ је и јачање дигиталне инфраструктуре у образовним установама, побољшање информационе безбедности грађана, јавне управе и привреде, као и успостављање подстицајног привредног окружења кроз унапређење регулативе ради превазилажења административних баријера у области електронских комуникација.