Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju pripremljen je kao odgovor na veoma tešku ekonomsku situaciju u kojoj se nalaze poljoprivrednici koji se bave proizvodnjom mleka i mesa, kao i ratarskom proizvodnjom, rečeno je na javnoj raspravi o tom zakonu održanoj u Beogradu.
Na raspravi su učestvovali predstavnici državnih organa i organizacija, udruženja poljoprivrednika, kao i privrednih subjekata, koji su iznosili svoje sugestije, ali i primedbe na taj nacrt zakona čiji je cilj kako je istaknuto stabilizacija proizvodnje, tržišta i cena, kao i zaštita domaće proizvodnje.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju počela je 5. septembra i traje do 24. septembra.
U nacrtu ovog zakona piše da su finansijska sredstva potrebna za sprovođenje ovog zakona delimično obezbeđena Zakonom o budžetu Srbije za 2024. godinu u ukupnom iznosu od oko 67,38 milijardi dinara, ali da taj iznos nije dovoljan za realizaciju predloženih izmena i dopuna i da je dodatna sredstva potrebno obezbediti izmenama i dopunama zakona o budžetu ovu i 2025. godinu.
Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju predvideo je uvođenje mere direktnih plaćanja, kao i regresiranje nabavke sertifikovanog semena sa 17.000 dinara po hektaru, što predstavlja znatno povećanje u odnosu na iznos od 6.000 dinara, a to su prisutni na javnoj raspravi pozdravili.
U nacrtu zakona regresi za seme određeni su kao regresi za sertifikovano seme, a kako je objašnjeno cilj takvog pristupa je da se poljoprivredni proizvođači motivišu da koriste sertifikovano seme, jer ono daje veće i kvalitetnije prinose i doprinosi sprečavanju širenja korovskih biljaka i širenja bolesti koje se prenose putem semena.
Nacrtom ovog zakona je predviđeno i da se u stočarstvu samo podsticaji za krave i bikove kreću u rasponu od 20.000 do 25.000 dinara, a uvedena je i kategorija “krave dojilje”.
Prema ovom dokumentu, uspostavljaju se direktna plaćanja u oblasti podsticaja u stočarstvu za 17 kategorija, od kvalitetnih priplodnih krava i bikova preko kokošaka, kobila i pastuva, krmača, ovaca, koza, pa sve do šarana, pastrmke i pčela.
Uvodi se i mera podrške u formi direktnog plaćanja po grlu za krave koje nisu pod kontrolom produktivnosti, kao i mera za krave dojilje.
Izmene su i u uslovima i načinu obračuna pojedinih mera, pa se u pogledu tova junadi menja granica starosti životinje koja je predmet podsticaja, a podsticaji za proizvodnju konzumne ribe obračunavaju se prema površini, odnosno zapremini ribnjaka.
Pravo na korišćenje podsticaja u stočarstvu ima pravno lice, preduzetnik i fizičko lice, odnosno nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, pod uslovom da je upisano u Registar, kao i vlasnik grla, odnosno košnica pčela koje se prijavilo u Centralnoj bazi ili je vlasnik grla, odnosno košnica pčela član njegovog poljoprivrednog gazdinstva.
U nacrtu piše i da se podsticaji u stočarstvu po grlu stoke mogu ostvariti jednom u toku kalendarske godine za isto grlo, na šta su učesnici javne rasprave zatražili da se omogući da to bude više puta.
Učesnici okruglog stola iz redova poljoprivrednika predstavnicima ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izneli su izamerke na točenje goriva za poljoprivrednike na pumpama sa zahtevom da se to u narednoj godini vrši bez akcize.
Zatraženo je i da se što pre reši problem dugova poljoprivrednika prema Penzijsko-invalidskom fondu (PIO), kao i da se subvencije poljoprivrednicima odmah isplaćuju.
Okrugli sto otvorila je državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede Livija Pavičević i pomoćnica resornog ministra Milica Neđić.
Tekst Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju postavljen je na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede www.minpolj.gov.rs i na portalu e-Konsultacije.
Izvor: RTV