Skip to main content

Potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Izraela bio bi veliki korak napred i najkonkretnija podrška sve intenzivnijoj ekonomskoj saradnji i povezivanju privreda na različitim poljima, počev od povećanja razmene robe i usluga do razmene znanja i kooperacija u najinovativnijim tehnologijama. To je zajednička poruka predsednika dveju država Aleksandra Vučića i Isaka Hercoga, predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža, kao i predstavnika organizacija i institucija, učesnika Okruglog stola ,,Sinergija u inovacijama i trgovini: razgovori Srbije i Izraela“.

Predsednik Vučić očekuje da bismo mogli već za nekoliko meseci da završimo sve što je potrebno i zaključimo Sporazum o slobodnoj trgovini sa Izraelom. Poručuje ministrima u Vladi Srbije da se ubrzaju pripremne radnje za potpisivanje tog dokumenta. „To bi bio najefektniji nastavak  okruglog stola i početak jedne nove, mnogo dublje, ozbiljnije i odgovornije saradnje“, rekao je Vučić. 

Istakao je da srpski privrednici treba da nauče od Izraelaca kako su postali centar sveta kada je reč o startap kompanijama. 

Predsednik Izraela Isak Hercog ocenjuje da je potencijal za ekonomsku saradnju njegove zemlje i Srbije ogroman uz očekivanje da se ta saradnja utrostruči, kao i da je krajnji cilj odnosa dve zemlje potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini. „Srbija ima neverovatnu ekonomiju koja doživljava stalni rast sa velikim potencijalima. Srbija se nalazi u srcu Evrope, između istoka i zapada, u mnogim sferama života, manje na tri sata leta udaljena od Izraela. Tržište rada je veoma dobro, sa visoko kvalitetnim stručnjacima, koji vladaju dobrim veštinama i možemo da govorimo o beskrajnim ulaganjima u obe zemlje“, rekao je Hercog.

Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, ističe da je Izrael u poslednjih nekoliko godina za Srbiju postao četvrto izvozno tržište van Evrope, kao i da je od 2021. godine, kada je zvanično otvoreno predstavništvo PKS u Jerusalimu, utrostručena spoljnotrgovinska razmena dveju zemalja. Objašnjava da se struktura saradnje dosta kvalitativno promenila sa fokusom na inovacijama. 

„Od 2021. godine povezali smo nekoliko stotina srpskih i izraelskih kompanija, odradili dobar deo posla, kada je u pitanju plasiranje naših proizvoda, ali to je još uvek daleko od onoga što mi se čini da možemo svi zajedno“, rekao je Čadež. PKS je, po rečima predsednika, pripremila katalog robe i usluga koje Izrael trenutno uvozi, a Srbija može biti cenovno konkurentnija.

„Ono što je mnogo važnije, pripremili smo katalog naših industrijskih i slobodnoh zona,  hemijskih parkova, gde možemo vrlo brzo da uspostavimo neku vrstu privremenog proizvodnog centra u Srbiji sa kompletnom logistikom za izraelske kompanije“, rekao je Čadež. Poručuje da će fokus u budućoj saradnji biti na transferu znanja i iskustva koje Izrael poseduje.

Direktor Predstavništva PKS u Izraelu Aleksandar Nikolić podseća da je 2023. bila rekordna u spoljnotrgovinskoj razmeni dve zemlje od 121,3 miliona evra. Ističe da je pravo vreme za forum i susrete predstavnika institucija, organizacija i privreda Srbije i Izraela imajući u vidu veliko interesovanje izraelskih investitora za ulaganja u Srbiji, posebno u oblasti obnovljivih izvora energije. Odlična prilika za izraelske kompanije i zajedničke projekte, po njegovim rečima, je EXPO 2027 izložba koju je gostima iz Izraela predstavio prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali.   

Načelnica Direkcije za ekonomska pitanja u Ministarstvu spoljnih poslova Izraela Jael Ravia Caduk ocenila je da je ovo vreme velikih šansi za naše ekonomije, sinergije naših inovativnih eko sistema. Istakla je da srpske kompanije imaju otvorena vrata na polju haj teka i tradicionalne trgovine. 

Okrugli sto “Sinergija u inovacijama i trgovini: razgovori Srbije i Izraela“ organizovala je PKS u saradnji sa Ambasadom Izraela u Beogradu , sa ciljem razmene dosadašnjih iskustava i kreiranja planova za buduću saradnju  predstavnika privreda i institucija dveju država.

Izraelsku delegaciju u poseti Srbiji čine i predstavnici renomiranih izraelskih organizacija i institucija: Instituta za izvoz, Federacije privrednih komora Izraela, Uprave inovacija, Saveza industrijskih proizvođača, Direkcije za ekonomska pitanja Ministarstva spoljnih poslova Izraela.

 U prisustvu predsednika Vučića i Hercoga potpisano je više memoranduma o razumevanju.

Memorandum o razumevanju između Privredne komore Srbije i Izraelskog instituta za izvoz i međunarodnu saradnju potpisali su Marko Čadež i Nili Šalev, generalna direktorka Izraelskog instituta za izvoz i međunarodnu saradnju. Čadež je potpisao memorandume i sa Šaharom Turđemanom, predsednikom Federacije izraelskih privrednih komora, kao i sa Marianom  Koenom, predsednikom Udruženja IT industrije Saveza industrijskih proizvođača Izraela.