Skip to main content
Program je aktivan

Budite inovativni i učestvujte u zelenoj transformaciji srpske privrede

U okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“ raspisan je javni poziv za inovativne projektne ideje i poslovne modele koji bi doprineli efikasnoj i održivoj primeni Zelene agende za Zapadni Balkan i njenog Akcionog plana u Republici Srbiji.

U fokusu javnog poziva su projekti koji bi doprineli zelenoj transformaciji u jednoj od sledećih pet oblasti Zelene agende:
1. Dekarbonizacija, energetska efikasnost i smanjenje industrijskih emisija;
2. Cirkularna ekonomija za efikasno korišćenje resursa i industrijsku simbiozu;
3. Smanjenje zagađenja životne sredine sa fokusom na kvalitet vazduha;
4. Zaštita i investiranje u biodiverzitet i ekosisteme;
5. Održivi prehrambeni sistemi i ruralni razvoj.

Na javni poziv mogu se prijaviti javna, privatna i socijalna preduzeća, istraživačke institucije, organizacije civilnog društva, udruženja poljoprivrednika i zadruge, lokalne samouprave i upravljači zaštićenih područja, pojedinačno ili udruženo.

Najbolji pristigli predlozi dobiće mentorsku i tehničku podršku za dalji razvoj, dok će za najuspešnije među njima biti obezbeđeno sufinansiranje kako bi se primenila u praksi. Moguća vrednost sufinansiranja je do 50% ukupne vrednosti investicije, ali ne više od 250.000,00 evra po kandidatu.

Poziv će biti otvoren do kraja 2026, a pristigle prijave će se ocenjivati i birati u nekoliko ciklusa. Prijave projektnih ideja u trećem krugu selekcije podnose se do 14. juna 2024. u 16:00 časova, a odgovor možete očekivati do 22. juna 2024. godine. Za više informacija možete pisati na mejl zelena.agenda.rs@undp.org  ili pozvati na broj 062 609 467.

Sve opšte informacije i uslove za konkurisanje možete pronaći ovde, dok se prijavljivanje vrši elektronskim putem, popunjavanjem onlajn formulara putem linka.

Projekat „EU za Zelenu Agendu u Srbiji“ finansira i tehnički podržava Delegacija Evropske unije u Srbiji, a sprovodi ga Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine Republike Srbije u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom, sa dodatnim finansiranjem obezbeđenim od strane vlada Švedske, Švajcarske i Republike Srbije.