Iako je prvobitno planirano da StarTech projekat traje tri godine, on se ipak nastavlja. Svi oni koji imaju ideju za neku inovaciju ili je već razvijaju i dalje će moći da konkurišu za program StarTech i dobiju bespovratna finansijska sredstva da to i učine.
Projekat kompanije Philip Morris, vredan pet miliona dolara, koji sprovodi NALED u saradnji sa Vladom Srbije ostvario je odlične rezultate i podržao više od 80 startapova, malih i srednjij preduzeća u oblastima mašinstva i elektronike, poljoprivrede i hrane, veštačke inteligencije i biotehnologije. Interesovanje za sva tri konkursa bilo je veliko i ukupno je bilo oko 700 prijava za grantove.
– Pred kraj ove godine doneli smo novogodišnji poklon za 25 inovatora širom Srbije koji su dobili podršku na našem trećem konkursu za razvoj novog proizvoda ili usluge, kao i izlazak na domaće ili strano tržište. To nije sve, vođeni postignutim rezultatima, odlučili smo da nastavimo sa podrškom inovatorima u Srbiji i sprovođenjem sličnih aktivnosti još tri godine.– objašnjava za Blic Biznis direktor korporativnih poslova kompanije Philip Morris za jugoistočnu Evropu Ivan Miletić i dodaje:
– Nastavak StarTech projekta će otvoriti i neke nove važne teme, poput razvoja transfera tehnologije i stvoriti potencijal za čvršću saradnju sa važnim subjektima domaćeg inovacionog ekosistema.
Na ovaj korak, kako navodi, odlučili su se jer je prepoznat veliki potencijal inovatora u Srbiji. U prilog tome govore i veliki uspesi dosadašnjih grantista – prvi mobilni CT skener izvozi se na tržište Amerike, preparat protiv heliko bakterije je dobio dozvolu institucija SAD, platforma koja uz pomoć AI generiše govor u znakovni jezik i time značajno olakšava kretanje osobama sa oštećenim sluhom instalirana je na železničkoj stanici u Beogradu, inovativna četkica za pse će se od naredne godine naći na tržištu EU…
Naš sagovornik podseća i da je kroz ovaj projekat i Laboratoriju inovativnih javnih politika dat značajan doprinos sistemskom unapređenju okvira za poslovanje inovatora, kroz podsticanje dijaloga, pokretanje reformi zasnovanih na analizama i koordinaciju inicijativa javnog, privatnog i civilnog sektora.
– Pružili smo podršku razvoju portala za prijavu prihoda frilensera i uspostavljanju Viber četbota za informisanje privrede o dostupnim olakšicama i programima podrške, a trenutno je u razvoju i portal za povezivanje velike i male privrede. Učešćem u radnim grupama doprineli smo izmenama propisa koje su omogućile bliže definisanje startapova i biznis anđela, testiranje autonomnih vozila i smanjenje poreskog opterećenja – kaže Miletić.
U okviru projekta više od 150 knjigovođa i 170 frilensera je prošlo obuke za poreska pitanja, a program je svoj redovan termin našao i na nacionalnim televizijskim frekvencijama kroz serijal digitalnog preduzetništva GOstudy.